Kafeinin Spora ve Performansa Etkisi

Kafein hızla kan dolaşımına emilir ve 90-100 dakika sonra kandaki seviyesi zirve yapar, 3-4 saat yüksek kalır ve sonra düşmeye başlar. Egzersizden önce alınan kafein: 

  • Kafein, yorgunluğu azaltırken, odak ve enerjiyi geliştirmek için beyin ve sinir sisteminin alanlarını harekete geçirir.
  • Egzersiz performansında önemli rolü olan adrenalin salgılanmasını artırır. Adrenalin yağ hücrelerinin enerji olarak kullanılmasını sağlar. Özellikle egzersiz ile birlikte kilo vermek isteyenlerin düzenli olarak kahve tüketmesi metabolizmayı hızlandırarak yağ yakım hızını artırır. Kafein, vücudun lipoliz yoluyla yağ yakma yeteneğini veya yağ hücrelerinde yağın parçalanmasını artırabilir.
  • Kafein, beynin kas aktivasyonuna işaret eden bir parçası olan motor korteksi etkileyebilir. Egzersiz yapma isteğini arttırabilir.
  • Kafein, daha fazla kalori yakmanızı kolaylaştıran termojenezi veya ısı üretimini arttırır. 
  • Kafein, esas olarak artan yağ yakımı nedeniyle kas karbonhidrat depolarını da yedekleyebilir. Bu, dayanıklılık performansını artırabilir. Özellikle uzun mesafe koşularda ve bisiklet yarışlarında kafein tüketimi sporcu performansında oldukça etkilidir. 
  • Genellikle egzersiz sonrasında kas yorgunluğu başlar ve kişi kendini güçsüz hissedebilir. Kafein takviyesi ile antrenman yapma süresi arttırılabilir.
  • Sporcular üzerinde yapılan araştırmalarda düzenli kafein tüketiminin hem egzersiz sırasında hem de sonrasındaki kas ağrılarını azaltıcı etkiye sahip olduğu gösterilmiştir
İstanbul da Rüzgar Sörfü Yapmak - TYF Belgeli Tecrübeli Eğitmenlerden Windsurf Eğitimi, Çocuklar İçin Yaz Rüzgar Sörfü Okulu ve Yıl Boyunca Windsurf Antrenmanları İçin Arayabilirsiniz Telefon 0532 5413745Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir