İngiliz Serbest Dalıcı Rekor Kırdı

İngiliz serbest dalıcı Gary McGrath , Bahamalar’daki prestijli Vertical Blue serbest dalış yarışmasında yeni bir ulusal rekor kırdı .
Dalış esnasında sadece bir monofin kullanan Gary, 112 metre derinliğe kadar ölçülmüş bir ipte yüzdü ve yüzeye geri dönerek AIDA International hakemlerinden dalışını doğrulamak için beyaz bir kart aldı.
41 yaşındaki Gary, dalışı tamamlamak için nefesini üç dakika 13 saniye tuttu.

Serbest dalıcılar tek bir nefesle su altına inerler ve derinlere inildikçe vücutlarındaki atmosferik basınç artar.

112 m derinlikte basınç yüzeyden 12 kat daha fazladır, yani Gary’nin ciğerlerindeki hava orijinal hacminin on ikide birinden daha azına, yani bir golf topunun boyutuna kadar küçülürdü.

Serbest dalıcılar yaptıkları sporun vücutlarına getirdiği fizyolojik baskılarla başa çıkmak için eğitim alırlar ve Gary yoga ve meditasyon geçmişini derin dalışlar için fiziksel ve zihinsel hazırlığına yardımcı olmak için kullanır.
Ayrıca, hazırlıklar sırasında geçen yıl COVID’e yakalandıktan sonra fiziksel zorlukların üstesinden gelmek zorunda kaldı.

Gary şunları söyledi: “100 metrenin altına dalış tamamen benzersiz bir ortam, bu benim terapim. Bu yıl zihinsel sağlığım için son derece zorlayıcıydı ve serbest dalış bunun üstesinden gelmeme kesinlikle yardımcı oldu.

“Derinlerde, içinde yaşadığımız gündelik dünyadan tamamen soyutlanmış durumdayım. Aşağıda sadece ben ve doğa var. Tüm serbest dalıcıların can attığı kaçış budur.

“Yalnızca su altındayken elde edebileceğim aşırı zihinsel berraklık ve saflık anları var. Derin bir dalışın deneyimlememe izin verdiği akış hali eşsiz ve bağımlılık yapıyor.’

Freediver Gary McGrath derinliklere doğru ilerliyor

Aslen Twickenham’lı olan Gary, serbest dalışa 2006’da başladı ve 2008’den beri yarışıyor. Eski bir marangoz olan Gary, 2014’te profesyonel bir serbest dalış eğitmeni oldu ve o ve ortağı Lynne Paddon, İbiza’da yoga ve serbest dalış faaliyetleri yürütüyor.

Dikkat çekici bir şekilde, 9 Ağustos’ta ayakları için çok küçük olan ödünç alınmış bir monofin giyerek yarışmak zorunda kalmasına rağmen 112 metrelik ulusal rekor dalışını tamamladı.

Monofin, bifins ve iki dalış giysisini içeren kit çantasının tamamı, yarışmaya giderken kayboldu.

Dikkatli hazırlığına rağmen Gary, ulusal rekor dalışının sabahı sinirlerinin bozuk olduğunu ve sinirlerini sakinleştirmek için nefes teknikleri ve görselleştirmeye odaklanmasına yardımcı olan ortağı Lynne ile yaptığı bir telefon konuşmasına güvendiğini söyledi.

Dalışından hemen sonra konuşurken şunları söyledi: “Lynne  olmadan yapamazdım. Umarım herkes anlaşabileceği birini bulur, bu dünyadaki en büyülü şey.”

Gary ayrıca Bahamalar’a seyahat etmesi ve rekabet etmesi için gereken parayı toplamak için kitle fonlamasına yardım eden destekçilere de teşekkür etti.

Vertical Blue, serbest dalış takvimindeki en seçkin etkinliklerden biri olarak kabul edilir ve ‘Serbest Dalışın Wimbledon’u’ olarak adlandırılır.

Dünya rekoru serbest dalgıç William Trubridge’in sahibi olduğu ve yönettiği etkinlik, Long Island kıyılarında, Dean’in Mavi Deliği olarak bilinen 202 metre derinliğindeki bir obrukta gerçekleşiyor.

111 metrelik bir önceki İngiliz ulusal rekoru, 2018’de yine Dikey Mavi yarışmasında Michael Board tarafından kırılmıştı.

İstanbul da Rüzgar Sörfü Yapmak - TYF Belgeli Tecrübeli Eğitmenlerden Windsurf Eğitimi, Çocuklar İçin Yaz Rüzgar Sörfü Okulu ve Yıl Boyunca Windsurf Antrenmanları İçin Arayabilirsiniz Telefon 0532 5413745



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir